Gauntlet Legends

Wydania
2000()
Ogólnie
Action rpg z małą ilością rpg, a dużą ilością akcji. Wyewoluował na całej masie konsol i komputerów, nie wszystkie zaliczam do rpg. Wersja z PSX miała możliwość błysnąć dzięki graficznym możliwościom tej maszynki - ale ten potencjał pozostał niewykorzystany.
Widok
izometr
Walka
czas rzeczywisty

RECENZJA

Fabuła
Pewien mag przy pomocy kamiennych runów przywołał odwieczne zło z innego wymiaru. Demon po wyjściu z portalu zabija maga i ukrywa kamienne runy i teraz sprowadza na świat terror i chaos. Jedyną nadzieją jest znalezienie i zebranie wszystkich run by ocalić świat. W tym celu inny mag, który jest podobno bratem zabitego przez demona przywołuje na pomoc poszukiwaczy przygód by odnaleźli magiczne igliczki, które blokują przejścia do różnych krain i oczywiście zdobyli dla niego te nieszczęsne kamienne runy.

System walk
Walki są prowadzone w czasie rzeczywistym, główną bronią naszych postaci są ataki dystansowe, jednak jak ktoś podejdzie postaci za blisko to owa potrafi przyłożyć toporkiem lub w przypadku maga nawet gołą pięścią. W czasie rozgrywki postacie zbierają różne power-upy, które wpływają na ataki postaci, postacie oprócz standardowych ataków dystansowych przy pomocy power-up'ów potrafią strzelać potężniejszymi pociskami, potrójnymi, zioniąć ogniem lub trującym gazem. Dodatkowo można zebrać magiczne napoiki, dzięki którym nasza postać potrafi stworzyć falę uderzeniową, która zrani wszystkie pobliskie istoty lub stworzyć pole ochronne, które zrani każdego wroga który się do nas zbliży. Oprócz tego każda z postaci posiada trzy ataki specjalne, które się aktywuje trzymając kwadrat i naciskając klawisz akcji (X). Atak specjalny, który zostanie wykonany zależy od wskaźnika mocy postaci u dołu ekranu, posiada on trzy stopnie, każdy na jeden atak specjalny.

Postacie
Początkowo mamy do wyboru cztery postacie, wojownika, maga, łuczniczkę i Valkyrie (amazonka). Każda z postaci ma indywidualne umiejętności specjalne, poza tym wydaje mi się, że mag ma silniejsze ataki dystansowe niż np. wojownik. Przechodząc grę możemy zdobyć cztery postacie dodatkowe jak np. Minotaur, aby to dokonać należy z odpowiedniego poziomu znaleźć wyjście specjalne do bonusowej planszy ze zbieraniem monet, jeśli zdoła się zebrać wszystkie monety przed upływem czasu to mamy odblokowaną dodatkową postać.

Grafika
Cała grafika gry jest w 3D. Intro i wstawki FMV są na dobrym poziomie. Grafika gry jest na średnim poziomie, nie podobają mi się niektóre lokacje ze względu na kolory tekstur, które się zlewają w oczach i niekiedy nie wiadomo którędy iść. A tak poza tym to grafika nie zachwyca, a wręcz może niektórych odstraszać od tego tytułu, ale można się przyzwyczaić. Dodam jeszcze, że denerwujące są niekiedy ustawienia kamery, brakuje mi tu możliwości obracania kamerą, niekiedy kąt kamery i kolory tekstur powodują, że wcale nie widać dalszego przejścia.

Muzyka
Muzyka jest na dosyć dobrym poziomie. Jest nastrojowa i wprowadza troszkę taki klimat średniowieczny, nie słyszałem żadnego utworu który by mnie tak specjalnie zachwycił, ale nie było żadnego który by był żenujący lub uprzykrzał rozgrywkę. Muzyka jest powiedzmy na średnio dobrym poziomie.

Podsumowanie
Gra jest szybka, dynamiczna, pełna przeciwników, ukrytych przycisków i skrzyń. Bardzo fajnie się w to gra mimo mniej zachwycającej grafiki, doskonale się też gra w trybie na dwóch graczy, wręcz przyznam, że ten tryb jest największym plusem tego tytułu. Podczas gry słuchamy muzyczki dosyć na poziomie, przyjemnej i wpajającej średniowieczny nastrój w grę. Jak wchodzimy do nowego portalu to niekiedy pojawia się krótka wstawka MFV pokazująca przeciwników danej planszy, które to wstawki są nawet nieźle zrobione. Następnie jak ukończymy planszę z opuszczeniem magicznego bazyliszka lub kamiennej runny to pan ciemności się z nas nabija swoimi komentarzami. Podobnie jak po pokonaniu Bossa pan ciemności próbuje nas zastraszyć swymi groźbami, jest to plusem tej gry, choć czasem można się przez to też nieźle wkurzyć :). Gra jest naprawdę fajna, minusem jest troszkę niedorobiona grafika i zlewające się momentami kolory, ale naprawdę przyjemnie się gra, a szczególnie w trybie na dwóch graczy. Gra jest dobra jak ktoś chce się wyżyć, przejść planszę i rozwalić wszystko, co się rusza. Gra nie wprowadza żadnych rewolucji do gier RPG, po prostu idziemy, walczymy, zbieramy doświadczenie i robimy zakupy, czyli w ogółu mówiąc taki banalny Action-RPG.

Moja ocena gry:
Grafika 5/10
Muzyka 7/10
Grywalność 6/10

Moja ocena: 6/10


Obrazki z gry:

Dodane: 02.11.2007, zmiany: 21.11.2013


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym wlasnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.