Final Fantasy IV

Final Fantasy Chronicles
Wydania
1997()
2001()
Ogólnie
Całkowita konwersja ze SNESa, dorzucono tylko renderowane intro.Grafika i muzyka na poziomie SNESowym, ale grywalność nadal bardzo wysoka!
Widok
Izometr
Walka
Turówka

RECENZJA

Fabuła:
Król zamku Baron wysyła swojego najlepszego kapitana Cecila, naszego głównego bohatera, by zdobył elementarne kryształy świata. Pragnienie zdobycia kryształów przeistacza się u króla w obsesję i niegdyś szlachetny i honorowy człowiek, który wychował Cecila i jego przyjaciela Kaina jak własne dzieci, pod naporem swej obsesji zdobycia kryształów staje się tyranem, który rozkazuje naszemu bohaterowi zdobyć kolejny kryształ nie zważając na życia ludzi, którzy go strzegą. Gra rozpoczyna się podczas powrotu Cecila z misji zdobycia kryształu, w naszym bohaterze budzą się wątpliwości, co do zamierzeń króla i stając przed jego obliczem, pyta go, co zamierza zrobić ze zdobytymi kryształami. Jednak pytanie te wzbudza w królu gniew i degraduje on Cecila ze stanowiska dowódcy jednostki specjalnej Red Wings i spławia naszego bohatera misją dostarczenia przedmiotu do Mist Village. Więc Cecil w towarzystwie swego przyjaciela Kaina wyrusza do wioski Mist. Po dotarciu do wioski przesyłka uaktywnia swoją magiczna moc i wywołuje niszczący pożar. Cecil decyduje, że nie będzie brał udziału w masakrze wywołanej przez Króla i postanawia stawić mu czoła. I tutaj ogólnie zaczyna się cała gra, naszego bohatera czeka wiele przygód i setki potyczek. Podczas dążenia do prawdy okazuje się, że król jest pod wpływem złych mocy. Wtedy też natrafiamy na Golbeza, który jest również czarnym rycerzem a do tego potężnym magiem, jednak czy to on jest prawdziwym wrogiem? Tego już nie zdradzę, niech każdy przekona się sam. Gra posiada naprawdę ciekawą i wciągającą fabułę.

Postacie:
W grze spotkamy wiele ciekawych postaci, które będą się przyłączać i odłączać do drużyny. Przechodząc całą grę, oprócz głównym bohaterem przyjdzie nam sterować jedenastoma innymi postaciami. Oczywiście naszą pierwszą postacią jest główny bohater Cecil – jest on czarnym rycerzem a w jego miecze jest zaklęta moc ciemności, którą może on wzywać podczas walki kosztem własnego HP. Następnie jest Kain – który jest Dragoonem i bliskim przyjacielem Cecila, razem z nim był wychowywany przez króla zamku Baron. Rydia – dziewczyna w wioski Mist, którą postanowił zaopiekować się Cecil ze względu na okoliczności śmierci jej matki. Dziewczyna ma wrodzone zdolności przyzywania summonów i korzystania z magii. Rosa – dziewczyna z Baron Castle, władająca białą magią, zakochana w Cecilu, uciega z zamku baron by być razem z nim. Tellah - Potężny Mag, który ma zamiar odnaleźć swoją córkę Annę. Yang - Mnich bojowy pochodzący z Fabul gdzie szkoli wojowników. Edge - Książe zamku Elban i moim zdaniem najsilniejsza postać w grze ze względu na to, że potrafi walczyć dwoma mieczami na raz i potrafi rzucać efektowne zaklęcia przy pomocy umiejętności Ninja. Do tego rzuca przedmiotami we wrogów używając umiejętności Throw np. gwiazdkami ninja i potrafi okradać przeciwników. Edward – Książe królestwa Damcyan Bard z profesji, właśnie z nim uciekła córka Tellaha. Porom i Parom – rodzeństwo z miasta Mysidia, chłopak włada magią czarną a dziewczyna białą, jednak potrafią oni łączyć swe umiejętności magiczne by rzucać bardzo potężne zaklęcia. Cid – konstruktor latających statków, w żadnej części FF nie może takiego zabraknąć :). FuSoYa - Strażnik Lunar's Lair, posiadający wybitne umiejętności magiczne.

System Walki:
Podczas walk mamy możliwość sterowania maksymalnie pięcioma postaciami. Walki są toczone w trybach Activ jak i Wait. Tryb Activ oznacza, że przeciwnicy atakują nas niezwłocznie jak tylko nastanie ich kolejna tura. Tryb Wait oznacza, że przeciwnicy po wykonaniu akcji będą czekać na naszą turę i nie zaatakują, gdy my będziemy przydzielać rozkaz naszej postaci np. wybierać przedmiot lub zaklęcie. W menu konfiguracji mamy możliwość przełączania między tymi trybami walki. Postacie są ustawione w dwóch szykach, jeden 3-osobowy i drugi 2-osobowy, z czego jeden szyk stoi z przodu a drugi z tyłu. Postacie stojące z przodu zadają i otrzymują większe obrażenia od ataków fizycznych, więc zaleca się stawianie słabszych postaci z mniejszą ilością HP w tylnym szyku, aby postacie z tylnego szyku nie zadawały niższych obrażeń można wyposażyć je w broń dystansową np. łuk, jednak trzeba pamiętać, że tylko niektóre postacie mogą korzystać z broni dystansowej. Walki są prowadzone turowo, kolejne tury postaci są zależne od ich współczynnika szybkości. Walki są dużym plusem tej gry. Naprawdę przyjemnie się toczy bitwy, co jest bardzo ważne, bo w grze będzie ich bardzo dużo. Każda z postaci posiada własne indywidualne umiejętności, potrafi blokować, atakować i używać przedmiotów podczas walki, czyli jest wszystko, co potrzebne do walki w porządnym RPG.

Muzyka:
Gra jest pełna dobrych kawałków muzycznych, które wprowadzają w odpowiedni nastrój zależnie od lokacji. Muzyka jest dynamiczna podczas walk i nastrojowa podczas przemieszczania się po mapie, lokacjach czy miastach, i tak właśnie powinno być. Dźwięki i muzyka są również pozytywnym atutem tej gry.

Grafika:
Cała grafika gry jest w 2D, no z wyjątkiem intro i outro. Jeśli chodzi o grafikę to ze względu na to, że gra to Remake wersji snesowej gry, mogła być nieco lepsza, a tak grafika w wersji PSX i wersji snes nie różni się prawie niczym, jedynie w wersji PSX gra została wzbogacona o intro i outro. Od wersji snesowej grafika różni się nieco rozdzielczością wyświetlania, co wyszło jej na dobre, bo nie wygląda już tak mocno pikselowato. Grafika mogła być lepsza, ale wcale nie jest zła taka, jaka jest. Dodatkowo gra została wzbogacona o zabawne scenki podczas wgrywania się danych z karty pamięci przy rozpoczynaniu kontynuacji gry.

Podsumowanie:
Gra jest jedną z pozycji w legendarnej serii Final Fantasy i w pełni zasługuje na swoją reputację. Gra funduje nam zaskakującą, dramatyczną, czasami romantyczną, ciekawą i wciągającą fabułę. I to wszystko przy dobrze brzmiącej muzyczce, no i tej snesowej graficzce. Zwiedzimy w grze wiele ciekawych lokacji przepełnionych przeciwnikami, stoczymy wiele walk, znajdziemy wiele różnych przedmiotów, różnych broni i wyposażenia dla postaci jak i przeżyjemy wspaniałą historię, jaką opowiada ten tytuł. Mimo snesowej grafiki gra jest, wciągająca i naprawdę wspaniale i przyjemnie się w nią gra. Dużo walk i fabuły, ciekawe zdarzenia i legendy, właśnie tym wypełniony jest świat fantasy, jaki przedstawia ta gra. Ten tytuł jest naprawdę godny uwagi i polecam każdemu, który lubi gry RPG. Myślę, że naprawdę warto w nią zagrać, mimo że grafika może troszkę odstraszać, to gra nadrabia wciągającą fabułą.

Moja ocena gry:
Grafika 5/10
Muzyka 8/10
Grywalność 10/10

Moja ocena: 8/10


Obrazki z gry:

Dodane: 10.11.2007, zmiany: 05.12.2013


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym wlasnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.