Forum JRK's RPGs

Encyklopedia galaktyczna gier cRPG

jRPG na PC

Strona: 1

Autor Post
Użytkownik
Dołączył: Gru 2017
Posty: 3
Hej,
z okazji zimowej wyprzedaży na Steamie postanowiłem poszerzyć swoją bibliotekę o kilka gier z szeroko pojętej kategorii jRPG. Kiedyś bardzo lubiłem ten gatunek (zamierzchłe czasy PSXa), jednak potem przesiadłem się na PC MR i praktycznie nie miałem z nim kontaktu. Z lektury forum wywoskowałem, że jest na nim kilku miłośników tego gatunku więc może któryś z Was będzie w stanie mi doradzić co wybrać. Jeden warunek - gra musi być dostępna na Steamie.
Kilka luźnych uwag co do gier ze Steama:

1. Gry, których nie biorę od uwagę:
- Final Fantasy 7-9
te tytuły ograłem już dawno na konsoli i posiadam ich odświeżone wersje na PC.
- The Last Remnant
posiadam w bibliotece i nawet trochę grałem, ale szczerze mówiąc niespecjalnie przypadła mi do gustu (dość dziwny system walki oraz tragiczny główny bohater). Planuje dać jej szanse i sprawdzić czy w się do niej przekonam, ale póki co zostawiam ją na później.
- gry bardziej nastawione na akcję niż elementy RPG: m.in. Nioh oraz Nier.
- Disgaea
grałem na konsoli. Port mnie nie interesuje.
- wszystkie gry z RPG Makera.
- Fairy Fencer
z tego co czytałem to taka biedniejsza wersja Fairy Fencer F Advent Dark Force.
- Valkyria Chronicles
mam w bibliotece,
- Recettear
mam w bibliotece. Capitalism, ho!

2. Gry, którymi jestem bardzo zainteresowany
- Disgaea 2,
pierwszą część grałem na konsoli i bardzo mi się podobała. Z tego co widziałem druga część jest bardzo podobna pod względem zarówno humoru jak i rozgrywki do jedynki. Żałuję, że na PC pojawiły się póki co jedynie 2 gry z serii.
- FINAL FANTASY X/X-2 HD Remaster
słyszałem o tej grze dużo dobrego, a nigdy jeszcze w nią nie grałem. Poza tym dwie dry w cenie jednej więc cebula mocno.

3. Gry, którymi jestem zainteresowany, ale nie jestem do końca przekonany czy mi podejdą
- seria Neptunia
z tego co czytałem prezentują lekka i zabawną fabułę, ale nie jestem pewien czy zapewniają też solidną rozgrywkę. Są dosyć tanie więc pewnie na jakąś cześć się skuszę.
- Tales of Zestiria oraz Tales of Berseria
bardzo pozytywne opinie, ale trochę odpycha mnie system walki: wole "spokojniejsze", turowe systemy.
- Fairy Fencer F Advent Dark Force
- Moero Chronicle
boje się, że to bardziej waifu simulator i kopalnia fanservisu niż pełnoprawna gra, ale dungeon crawlery zawsze na propsie
- seria Agarest
podobno grinfest, ale wstepnie jestem zainteresowany,
- Conception II
pomysł ciekawy, ale graficznie mnie odrzuca
- seria Atelier.

Jest jeszcze kilka interesujących tytułów, ale bez sensu wszystkie je wpisywać. Bardzo bym prosił o wasze opinie i polecenki/odradzajki co do wymienionych oraz innych tytułów ze Steama. Bardziej zależy mi na solidnej rozgrywce niż fanserwisie.

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Użytkownik
Dołączył: Sty 2009
Posty: 371
Berseria - Jest świetna, nawet action combat nie przeszkadza za bardzo (jak chcesz grać kimś wolniejszym to po pierwszych około 3 godzinach przerzucasz się na kogoś kto ma magię i spamujesz zaklęcia, ewentualnie na kogoś kto ma mix-a magii/ataków fizycznych). Największymi minusami tej gry jest to, że jest to Prequel do Zesterii, który warto grać jako drugi, ale niestety Zesteria jest dużo słabszą w serii. Drugim minusem jest to, że czasem ma zbyt dużo wypychacza.

Generalnie Ateliery, Neptunie, Agaresty, Omega Quintet (oraz pewnie jeszcze kilka innych gier) to haremówki/waifu hunt. Mają one pewną negatywną stygmę, oraz po prostu nie wszystkim mogą się podobać.

Atelier Sophie - mniejszy scope od większości gier z tej serii (jak rozumiem). Do tego pierwsza w trylogii "Mysterious". Możesz spróbować. O ile system walki jest dosyć prosty o tyle mięskiem gry jest poszukiwanie ciekawych odczynników i tworzenie przedmiotów.
Neptunie - możesz spróbować, bo często są dosyć mocno przecenione. Jednak nie są one specjalnie dobre (ale tragiczne też nie są).

Z tego czego nie wymieniłeś to gry: Nihon Falcom
Ich głównym mięskiem są serie Ys i Legends of Heroes (chyba bardziej znane jak Trails in the Sky / Trais of Cold Steel), czy świerzynka Xandu eX
chociaż przyznaję, że w te nie grałem (ale mają dobrą reputację)
Użytkownik
Dołączył: Gru 2017
Posty: 3
Dzięki za polecanki.
Trails of Cold Steel mam też na celowniku, ale pewnie poczekam na kolejną wyprzedaż aż cena trochę spadnie.

Atelier Sophie wygląda całkiem fajnie, ale nawet po obejrzeniu kilku filmików nadal za bardzo nie wiem jaki jest jej "cel". Siekamy potworki i przeszukujemy lokacje by z uzyskanych materiałów wytwarzać lepsze rzeczy, dzięki którym możemy siekać mocniejsze potworki? Czy sprzedajemy je (coś jak Recettear) i od ich jakości zależy ile nam za nie zapłacą?

Wstępnie do koszyka wpadła też Regalia: Of Men and Monarchs bo bardzo lubię takie podobne w mechanice do FFT czy Disgaei strategie. Z tego co widzę to trochę takie udawane jRPG zrobione przez polskie studio więc może będzie ciekawe.

Berseria też pewnie wpadnie do koszyka, ale wciąż mnie trochę odstrasza system walki.
Handlarz organów
Dołączył: Maj 2008
Posty: 1379
Lambda napisał(a)
Dzięki za polecanki.
Trails of Cold Steel mam też na celowniku, ale pewnie poczekam na kolejną wyprzedaż aż cena trochę spadnie.

Jeśli nie przeszedłeś minimum Trais in the Sky FC, SC i 3rd to nie warto moim zdaniem grać, sporo smaczków przegapisz.
_______________
Obraz wysłany przez użytkownika
Administrator
Dołączył: Maj 2008
Posty: 59
Lambda napisał(a)
Atelier Sophie wygląda całkiem fajnie, ale nawet po obejrzeniu kilku filmików nadal za bardzo nie wiem jaki jest jej "cel". Siekamy potworki i przeszukujemy lokacje by z uzyskanych materiałów wytwarzać lepsze rzeczy, dzięki którym możemy siekać mocniejsze potworki? Czy sprzedajemy je (coś jak Recettear) i od ich jakości zależy ile nam za nie zapłacą?


W Sophie jeszcze nie grałem (aczkolwiek mam to w planach), ale formuła większości dotychczasowych Atelierów prezentuje się tak: mamy jakiś główny wątek fabularny, który realizujemy, ale poza tym mamy bardzo dużą swobodę. Łapiemy zadania na tworzenie przedmiotów, eksterminację potworów itd. Eksplorujemy świat, tworzymy jak najwięcej przedmiotów, żeby podbić poziom alchemii, kupujemy i zdobywamy nowe przepisy, przechodzimy eventy poszczególnych postaci. Moim zdaniem taki typ rozgrywki albo się lubi albo nie. Powiedziałbym, że tutaj od celu ważniejsza jest podróż. Osobiście władowałem wiele godzin w alchemiczne eksperymenty w poprzednich częściach i ta formuła mi odpowiada.

Lambda napisał(a)
Dzięki za polecanki.
Trails of Cold Steel mam też na celowniku, ale pewnie poczekam na kolejną wyprzedaż aż cena trochę spadnie.


Do tego, co napisał nerka, dodam jeszcze, że znając politykę cenową XSeed dla ich pecetowych gier, nieprędko doczekasz się sensownej obniżki cen. Cold Steel można aktualnie dorwać dużo taniej na PS3 - za obie części Cold Steel zapłacisz mniej niż za jedynkę na PC.
« Ostatnia zmiana: mziab, 24 gru 2017, 16:07. »
Użytkownik
Dołączył: Cze 2008
Posty: 2
Skąd: Łódź
Przejrzyj sobie gry, które wydaje XSEED Games - http://store.steampowered.com/search/?publisher=XSEED%20Games
Nippon Ichi - http://store.steampowered.com/search/?developer=Nippon%20Ichi%20Software%2C%20Inc.
Dodatkowo mogę polecić hit z SEGA Dreamcast, czyli Grandia® II Anniversary Edition - http://store.steampowered.com/app/330390/Grandia_II_Anniversary_Edition/
Warto zwrócić uwagę również na Pier Solar HD - http://store.steampowered.com/app/286220/Pier_Solar_and_the_Great_Architects/

;)
_______________
|| SEGA-SKY - Z Pasją o Niebieskich... ||
www.sega.c0.pl ||
Obraz wysłany przez użytkownika
Obraz wysłany przez użytkownika
« Ostatnia zmiana: Rolly, 26 gru 2017, 10:36. »
Użytkownik
Dołączył: Gru 2017
Posty: 3
Dzięki za odpowiedzi.
Ostatecznie do koszyka wpadły FFX/X-2 (dużo pozytywnych opinii i dobra promocja na GMG), Disgaea 2 (w jedynkę wpakowałem masę godzin - mam nadzieję, że druga cześć też dostarczy), Fairy Fencer F Advent Dark Force (przyjemna cena, chociaż obawiam się o jakość rozgrywki) oraz Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book (wygląda naprawdę interesująco pod względem rozgrywki). Teraz tylko znaleźć czas by to ograć.

Zastanawiałem się sporo na polecaną Berserią, ale w końcu odpaliłem demo i tak jak podejrzewałem walka nie przypadła mi do gustu - naciskałem przyciski i działy się rzeczy, ale ani mnie to specjalnie nie bawiło, ani nie miałem poczucia, że mam wpływ na przebieg rozgrywki. Pewnie kiedyś się na nią skuszę, ale póki co mówię "pas".

mziab napisał(a)
Do tego, co napisał nerka, dodam jeszcze, że znając politykę cenową XSeed dla ich pecetowych gier, nieprędko doczekasz się sensownej obniżki cen. Cold Steel można aktualnie dorwać dużo taniej na PS3 - za obie części Cold Steel zapłacisz mniej niż za jedynkę na PC.


Jestem PC MR i nie posiadam konsoli. Chociaż coraz bardziej przekonuje się do kupna PS4 by ograć ekskluziwy.

Jeszcze raz dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Użytkownik
Dołączył: Sty 2009
Posty: 371
To może odnowię odrobinę temat (dla przyszłości) i wspomnę, że na mnie demo Berserii też wywołało słabe wrażenie. Plus, to że Zesteria była przeciętna na dosyć długo odgoniło mnie od zakupu, ale kiedy w końcu kupiłem to nie żałowałem.

Strona: 1

Forum JRK's RPGs działa pod kontrolą UseBB 1